Skontaktuj się z nami
+48 798-320-554

Sztuka na wyciągnięcie ręki!

Sztuka na wyciągnięcie ręki!

Lubisz otaczać się pięknymi przedmiotami? A może interesuje cię sztuka? Nie tylko ta dawna jest godna uwagi, choć sztuka współczesna miewa kiepską opinię. Faktycznie, czasami potrzeba bardzo specyficznego rodzaju wrażliwości, żeby otworzyć się na nią i wiele chęci, aby ją zrozumieć. Nie chodzi tu nawet o dokładne zrozumienie – w końcu słynna w szkołach fraza “co artysta miał na myśli” nie jest zbyt szczęśliwie sformułowana. Tak naprawdę, nikt poza samym twórcą nie wie, co on miał na myśli tworząc konkretne dzieło sztuki. W sztuce współczesnej każdy może dojrzeć coś dla sienie właśnie dlatego, że jest tak nieoczywista – można projektować na nią swoje przemyślenia, emocje i odczucia, co daje bardzo wysublimowany rodzaj doznań estetycznych.

Galeria obrazów może zmienić się dla każdego odwiedzającego w opowieść o jego własnym życiu i nigdy nie będzie dwa razy mówiła tego samego. Prawdopodobnie o to chodzi większości artystów, którzy malują “dziwne bohomazy” – o wydobycie z odbiorcy tego, co on sam chciałby w obrazie dojrzeć.

museum-398761_1920

Jednak jeśli stanowczo nie jesteś fanem sztuki współczesnej, nie potrafisz lub zwyczajnie nie chcesz próbować jej rozumieć, nie przemawia do ciebie jej brak dosłowności i wolałbyś mieć w domu obrazy utrzymane w bardziej konwencjonalnym wyobrażeniu o malarstwie, na pewno znajdziesz oferujący obrazy olejne sklep, który będzie posiadał odpowiadające ci przedmioty. Wciąż istnieją przecież malarze realistyczni, portreciści, pejzażyści. Czasami do naszego domu bardzo pasuje panorama gór, innym razem zachód słońca nad morzem. Takie obrazy są o wiele bardziej dosłowne, jednak najczęściej bardzo piękne. Nie trzeba wchodzić w głąb, żeby zrozumieć ich treść i przesłanie – służą zaspokojeniu potrzeby estetyki człowieka, która przecież także jest poważną potrzebą. Kto z nas nie lubi otaczać się rzeczami, które mu się podobają? Nawet jeśli są dość nietypowe, a większość ludzi w otoczeniu w ogóle nie widzi, czym się zachwycamy, dla nas będą prawdopodobnie źródłem radości.